SMTP – POP3 – IMAP – MAPI Nedir 

SMTP Nedir ?
SMTP ya da Simple Mail Transfer Protokol çoğunlukla , clientlar tarafından (örn; Outlook) bir mail sunucusuna (örn; Exchange Server) mail göndermek için kullandıkları bir protokoldür. Aynı zamanda bir mail sunucusundan diğerine mail yönlendirmek için de kullanılır. Sunucular farklı domain de veya farklı servis sağlayıcılarında ise aynı şekilde sunucudan mail gönderimi işlemi de SMTP ile yapılır. Default olarak 25 nolu portu kullanır.

POP3 Nedir ?
Pop3 aşağıda resimde görüldüğü gibi mail sunucusundan mail client ına mail i almak için kullanılır.Son versiyon ve en yaygın olarak kullanılan ı da version 3 tur.
Pop3 birçok yetkilendirme ve uzantıyı destekler.
Aşağıdaki şekilde çalışır.
110 portu uzerınden mail sunucusuna baglanır.(ya da 995 SSL/TLS ile)
Mail leri alır.
Server üzerindeki mailin kopyasını siler ve sunucuyla baglantısını koparır.

Yapıcağımız ayar değişikliği ile mailin kopyasını sunucuda da bırakabiliriz. Yalnız bu yöntem genelde IMAP da kullanılır.

IMAP Nedir?
IMAP Version 4 ile daha gelişmiş bir versiyon olarak karşımıza çıkar. Kullanıcılara mailleri folder üzerinde düzenlemenesi için izin verir.Mesajlara flag(bayrak ataması) yapılabilir. Sunucu uzerınde mail aramayı mümkün kılar, ve aşağıdaki şekilde çalışır.

143 port ile mail sunucusuna baglanır.(ya da 993 SSL/TLS ile)
Mail leri alır.
Mail client programı kapatılana kadar sunucuya baglı kalır ve yeni mesajları alır.
Not : Mailler sunucudan silinmez.

Pop3 ve IMAP – Avantajları ve Dezavantajları
Daha az alan gereksinimi
Sunucu uzerınde az alanınınız varsa POP3 kullanılabilir. Cunku IMAP mesajın kopyalarını sunucuda tutar.

Her Yerden Erişim
Birden fazla client ınız var ise (iphone,tablet,laptop) ve maillerinize hepsinden erişmek istiyorsanız mailler sunucuda tutulduğundan IMAP kullanılabilir.

Senkronizasyon
Birden fazla client arasında senkronizasyon istiyorsanız, yani telefonunuzda actıgınız mailin, bilgisayarınızda da okundu olarak gorunmesini istiyorsanız IMAP kullanılabilir.

MAPI Nedir ? Pop3, IMAP ile Karşılaştırması ?

REPORT THİS AD

REPORT THİS AD

MAPI bağlantılarında da doğrudan ve senkron bir bağlantı vardır.Cache modda çalışılırsa mailler lokale çekilir ama yine de senkronizasyon vardır.MAPI ile IMAP ı karıştırmayalım.MAPI connectionlar sayesinde kullanıcılar daha fazla fonksiyonlara (Takvim ve klasör paylaşımı-Outlook Out Of Asisstant vb) gibi ek özelliklere sahip olurlar.

Avantaj ve deazavantajlar göz önüne alındığında MAPI>IMAP>POP3 olarak gösterilebilir.

 

 

 

 

Kaynak : https://burakistanbullu.wordpress.com/

Teşekkür ederiz.

22 Görüntülendi.

Bunları da sevebilirsiniz